Breidija astotais vai tomēr kāds cits – ko mums sagaidīt no NFL jaunās sezonas?

Breidija astotais vai tomēr kāds cits – ko mums sagaidīt no NFL jaunās sezonas?

Jaunā Nacionālās Futbola līgas (NFL) jeb kā Eiropā pieņemts saukt amerikāņu futbola sezona vairs nav aiz kalniem. Starta šāviens tai paredzēts 9. septembrī, kad esošie “Super Bowl” uzvarētāji Tampabejas “Buccaneers” ar leģendāro Tomu Breidiju ierindā uzņems Dalasas “Cowboys” sezonas atklāšanas spēlē. Izslēgšanas spēles jeb “play-off” sāksies 2022. gada 15. janvārī, savukārt sezonas kulminācija jeb “Super Bowl” norisināsies 13. februārī “SoFI” stadionā Inglvudā, Kalifornijā.

Viens no jaunievedumiem šosezon būs tas, ka ierasto 16 spēļu kārtu vietā būs 17. Protams, tas gan līgai, gan klubiem būs arī finansiāls ieguvums, jo tiem pieder 50% tiesības uz ienākumiem no kopējiem teju 20 miljardiem ASV dolāru lielajiem televīzijas līgumiem.

Runājot par 17 spēļu formātu, viena spēle no pirmā acu skatiena var nelikties nekas īpašs, tomēr NFL spēlētāju vidējais karjeras mūžs ir ļoti īss – dažādos avotos un pētījumos tas tiek lēsts no 2,5 līdz trīs, četrām sezonām. Un saprotams, jo tā ir ļoti fiziska spēle, un ne par velti spēles notiek reizi nedēļā, salīdzinājumā ar, piemēram, Nacionālo basketbola asociāciju (NBA) vai Nacionālo hokeja līgu (NHL). Tieši tāpēc NFL sauc par “treniņu”, nevis “spēļu” līgu, jo katra komanda šobrīd aizvada pa 16 dueļiem.

Kas ir “Super Bowl”?

Cīņu par galveno balvu – “Super Bowl” – ko izcīna vienā fināla spēlē uzsāks 32 komandas, kuras sadalītas divās konferencēs pa 16 komandām katrā – “American Football Conference” (AFC) un “National Football Conference” (NFC), kuras attiecīgi ir sadalītas vēl četrās divīzijās (east, south, west and north divisions) pēc ģeogrāfiskā principa.

Visu komandu galvenais mērķis ir skaidrs – “Super Bowl” mačs. Tas ierasti pulcē lielāko auditoriju Ziemeļamerikā gan pie televīzijas ekrāniem, gan klātienē. Piemēram, sākot kopš 2010. gada, fināla maču TV ekrānos tikai vienu reizi noskatījušies mazāk par 100 miljoniem skatītāju. Tas notika aizpagājušajā gadā, kad auditorija bija mērāma 98 miljonos. Interesants ir arī fakts, cik uzņēmumiem, kuri vēlas mača laikā sevi pareklamēt, izmaksā 30 sekundes ēterā – pēdējos četrus gadus šī summa pārsniegusi 5 miljonus ASV dolāru, savu “pīķi” sasniedzot pērn, kad par 30 sekundēm raidlaika bija jāšķiras no 5,6 miljoniem.

Sezonas favorīti

Arī šosezon pērnā gada “Super Bowl” finālisti ir favorītu vidū. Lai arī Breidijam šobrīd ir jau 44 gadi un iegūti jau septiņi (!) “Super Bowl” kausi, viņš iepriekš parādīja, ka pulveris vēl ir sauss un motivācija sasniegt virsotnes nav zudusi. Gluži pretēji.  “Buccaneers” aizvadītajā sezonā lielāko spēlēja bez aizsardzības spēlētāja Vita Vea, kuram bija problēmas ar degunu, tāpēc komandas aizsardzību ar skrējieniem pārvarēt būs teju neiespējami, kad viņš atradīsies laukumā. Tā kā Breidijs 44 gadu vecumā vēl ērtāk jūtas trenera Brūsa Āriansas vertikālo piespēļu sistēmā un ja vēlnespēlēs ar savainjumiem, „Buccaneers” ir reāls drauds, lai atkārtotu pagājušajā sezonā iespēto.

Tāpat par zaudējumu finālā noteikti vēlēsies reabilitēties AFC konferences uzvarētāji Kanzassitijas “Chiefs” ar vienu no labākajiem spēlētājiem līgā, saspēles vadītāju Patriku Mahomesu, kurš izcīnīja “Super Bowl” trofeju un MVP balvu vēl gadu iepriekš. Starp citu, Mahomess, kuram šobrīd ir 27 gadi, ir NFL vēsturē vislabāk apmaksātākais spēlētājs, pagājušajā vasarā tiekot pie 10 gadu un 450 miljonu ASV dolāru vērta līguma. Tā ir garantētā summa, bet ar bonusu palīdzību summa var pārsniegt pusmiljardu un pietuvoties 600 miljoniem.

Tieši Mahomess un “Chiefs” ir lielākie Breidija un “Buccaneers” sāncenši arī šajā sezonā.

Neskaitot Mahomesu, pie komandas trumpjiem var pieskaitīt ātro piespēļu uztvērēju Tairīku Hilu un Trevisu Kelci, kas veido postošāko trio mūsdienu NFL vēsturē. Kamēr visi šie kungi ir veseli, “Chiefs” ir lieli favorīti uz dalību “Super Bowl” mačā.

Bet ir arī citas komandas, kuras vēlas iesaistīties šajā sarunā. Viena no tām – Klīvlendas “Browns”. Tā bija komanda, kas bija vistuvāk, lai pērn uzveiktu “Chiefs” izslēgšanas spēlēs. Šis spēlētāju kodols parādīja, ka viņi nav “tie paši vecie “Browns”” un bija Rasharda Higinsa touchdown attālumā, lai, iespējams, sagādātu sensāciju.

Pie top trīs favorītiem eksperti piesauc arī Bufalo “Bills”, kuri pērn bija AFC east divīzijas uzvarētāji. Kurš gan gaidīja, ka tik iespaidīgu lēcienu karjerā vien savā trešajā gadā piedzīvos Džošs Alens? Tagad ir skaidrs – ar viņu būs jārēķinās arī šosezon. Savukārt Stefons Digss pierādīja, ka apstākļu maiņa no Minesotas uz Bufalo bija tieši tas, kas viņam bija nepieciešams, lai varētu maksimāli izmantot savus talantus, jo viņš bija līgas līderis ar 127 noķertām bumbām un 1535 noskrietiem jardiem. Šis duets var paveikt daudz!

Vēl pie potenciālajiem favorītiem tiek piesauktas Losandželosas “Rams” un Baltimoras “Ravens” vienības. “Rams” gadījumā starpsezonā veiktā maiņa ar Detroitu, kuras rezultātā Metjū Stefords tika nomainīts pret Džeredu Gofu, kā arī Džonsona un Hila aiziešana nozīmē, ka komandai varētu pasliktināties spēle aizsardzībā. No otras puses – “Rams” noteikti ir uzlabojuši uzbrukumu.

Savukārt “Ravens” ir uzskatāmi par |melnajiem zirdziņiem”. “Ravens” ir jāizdara pareizie secinājumi kā veidot uzbrukumus, tik daudz nepaļaujoties uz Lamāra Džeksona skriešanu. Draftā izvēloties spēcīgu piespēļu uztvērēju Rašoda Beitmana personā izskatās kā labs solis, tomēr traumas dēļ viņš nevarēs komandai palīdzēt sezonas ievadā. Tas var nospēlēt par sliktu, kad sāksies “play-off” mači, un ja “Ravens” būs pārāk zemu turnīra tabulā un jau pirmajās kārtās iegūs sev kādu no top favorītiem.

Lai vai kā, šobrīd komandas vēl visas kārtis līdz galam nav atklājušas un daudz kam vēl ir jāizspēlējas, lai būtu vieglāk saprast, kurš varētu izcīnīt Lombardi trofeju “Super Bowl LVI”. Komandu sastāvi vēl tiek komplektēti un izmaiņas noteikti būs. Iespējams, arī skaļas.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *