Verstapena pirmais vai Hamiltons gāzīs Šūmahera rekordu: klāt F-1 sezonas kulminācija

Verstapena pirmais vai Hamiltons gāzīs Šūmahera rekordu: klāt F-1 sezonas kulminācija

 Formula – 1 čempionāts šogad neliek vilties. Lielāku intrigu cīņā par titulu nevar vēlēties, jo pirms izšķirošajām sacīkstēm Abu Dabi “Grand Prix” diviem pilotiem – Luisam Hamiltonam (“Mercedes”) un Maksam Verstapenam (“Red Bull Racing Honda”) – ir vienāds punktu skaits. Kurš kļūs par čempionu un kā noslēgsies 2021. gada F-1 sezona?

Nozīmīgā kvalifikācija

Abu Dabi posmā kvalifikācija ir puse no uzvaras. Par to liecina fakti. Pēdējo sešu gadu Abu Dabi sacīkšu uzvarētāji iepriekš triumfējuši arī kvalifikācijā. Šoreiz tajā ātrākais izrādījās Verstapens, kurš to izdarīja pēc četru posmu pārtraukuma. Kopumā viņš šosezon izcīnījis 10 “pole position” – visvairāk no visiem pilotiem. Zīmīgi, ka Verstapens izšķirošajā kvalifikācijas aplī izmantoja sava komandas biedra Serhio Peresa aizvēja pozīciju, tādējādi apsteidzot Hamiltona apļa laiku par 0,3 sekundēm.

Pilnu kvalifikācijas rezultātu sarakstu varat skatīt šeit.

Zīmīgi, ka Verstapens nebija izcīnījis uzvaru trīs posmos pēc kārtas, to izdarot Hamiltonam, kurš tādējādi atgrieza intrigu. Daudzi eksperti četrus posmus līdz sezonas beigām jau runāja par to, ka, visticamāk, Hamiltons nespēs atgūties, un par čempionu tiks kronēts Verstapens. Brits gan domāja citādāk.

Ar ko šīs sacīkstes būs īpašas?

Abu Dabi posms ir zīmīgs ne tikai ar to, ka ir sezonas noslēdzošais un abi titula pretendenti iekrājuši identisku punktu skaitu (369,5), bet arī ar daudz ko citu. Piemēram, ja sacīkstēs triumfē Hamiltons, viņš pārspēs leģendārā Mihaela Šūmahera čempionu titulu rekordu – vācietis F-1 kopvērtējumā triumfējis septiņas reizes, šo rekordu sasniedzot 2004. gadā 35 gadu vecumā. Hamiltona kontā ir tikpat titulu, taču viņš šobrīd ir vecāks nekā brīdī, kad Šūmahers uzstādīja latiņu. Ja britam šoreiz neizdodas triumfēt, jaunāks viņš nepaliks, un skaidrs, ka nākamajā sezonā favorītu rindās var būt jau pavisam citi piloti un rūpnīcas komandas.

Jāatzīmē, ka šis ir tikai otrais gadījums F-1 sacensību vēsturē, kad pirms noslēdzošā posma vadošajiem braucējiem ir ekvivalents punktu skaits. Vēl tāda situācija piedzīvota tālajā 1974. gadā, kad titulu savā starpā dalīja Emersons Fitipaldi un Džianklaudio Regaconi, titulu iegūstot pirmajam.

Ņemot vērā, ka sezonas laikā no līdz šim 21 aizvadītā posma deviņos ir triumfējis Verstapens, bet astoņos Hamiltons, ja abi piloti noslēdz sezonu ar vienādu punktu skaitu, tad par čempionu tiek kronēts pirmais. Tiesa, iespējamība, ka tā notiks, ir ļoti zema. Tad ir jāpiepildās vairākiem negaidītiem rezultātiem. Piemēram, ja abi no sacīkstēm izstājas priekšlaicīgi, tiek diskvalificēti vai ieņem vietas aiz labāko desmitnieka. Bet arī te var notikt interesants pavērsiens. Ja Hamiltons ir devītais, bet Verstapens vietu aiz viņa, taču uzrāda sacensībās ātrāko apļa laiku, par ko piloti saņem papildus punktu, tad par čempionu tiks atzīts viņš. Jebkurā gadījumā sacensības solās būt ļoti aizraujošas!

Tāpat par karjeras noslēgšanu F-1 formātā paziņojis slavenais somu pilots Kimi Raikonens. Viņš F-1 seriālā pavadījis 21 sezonu to laikā pārstāvot tādas rūpnīcas komandas kā “Sauber”, “McLaren”, “Ferrari”, ar kuru viņam izdevās izcīnīt arī titulu 2007. gada sezonā, “Lotus” un šobrīd “Alfa Romeo”.

Interesants fakts – kopš 2014. gada F-1 kopvērtējumā gan individuālajā pilotu ieskaitē, gan konstruktoru kausā, allaž uzvaru izcīnījis “Mercedes” pilots un komanda. Vai šī dominance beidzot tiks pārtraukta?

Kurš ir favorīts?

LV BET ekspertu ieskatā abu galveno titula kārotāju iespējas uz uzvaru ir teju vienādas – Hamiltona uzvarai piešķirts koeficients 2,00, kamēr Verstapena 2,10. Tikmēr iespēja, ka abu dueli reāli spēs izjaukt kāds cits pilots, tiek prognozēta kā ļoti zema. Tuvākā pilota iespēja uzvarēt novērtēta ar koeficientu 21,00 un tas ir Hamiltona komandas biedrs Valteri Botas.

Ļoti liela nozīme būs abu komandu izvēlētajai taktikai un pilotu individuālajām braukšanas spējām. Sacīkstēm Abu Dabi trasē “Red Bull Racing Honda” un “Mercedes” sākotnēji ir izvēlējušās atšķirīgu riepu taktiku. Verstapens sacensības sāks ar mīkstā, bet Hamiltons ar vidējā sastāva riepām. Ātruma ziņā pēdējos posmos priekšrocības demonstrējusi “Mercedes” vienība, par ko liecina Hamiltona trīs uzvaras pēc kārtas un tas, ka divos no šiem trīs posmiem uz pjedestāla kāpis arī otrs pilots Botas.

Savukārt, runājot par braukšanas spējām, vairāki eksperti, tostarp pieredzējuši F-1 braucēji kā Sebastians Fetels un Fernando Alonso izteikušies, ka Verstapens šosezon brauc citā līmenī nekā pārējie piloti. Vai viņš to spēs apliecināt arī trasē un izcīnīt savu pirmo titulu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *