Pasaules kauss Katarā: strīdi, pārkāpumi un korupcija

Pasaules kauss Katarā: strīdi, pārkāpumi un korupcija

No 20. novembra līdz 18. decembrim Katarā pirmo reizi notiks 2022. gada Pasaules kausa izcīņa futbolā. Fakts, ka turnīrs notiks šajā valstī, izsaucis sašutumu medijos, cilvēktiesību pārkāpumu ekspertos, kā arī citu kopienu ļaudīs. Tāpat bijušas izmeklēšanas saistībā ar iespējamo korupciju, bet pirmo reizi turnīru organizēs ziemā. Vai rīkot finālturnīru Katarā bija laba ideja?

Strīdī saistībā ar 2022. gada Pasaules kausa izcīņu futbolā

Iespējamā korupcija

Saistībā par Kataras izvēli rīkot 2022. gada Pasaules kausa izcīņu futbolā, novērotas koruptīvas pazīmes FIFA gaiteņos. 2011. gada maijā tā brīža organizācijas viceprezidents Džeks Vorners publiskoja e-pasta saraksti par iespējamo Kataras organizatoru mēģinājumu uzpirkt Āzijas Futbola konfederācijas prezidentu Mohamedu bin Hammamu. Organizatori to noliedza, bet vēlāk viņus apsūdzēja par 1.5 miljonu dolāru liela kukuļa došanu Āfrikas futbola amatpersonām. Šīs apsūdzības vēlāk tika noliegtas.

Pēc trim gadiem, 2014. gada martā, parādījās apsūdzības par pašu Vorneru un it kā saņemtiem diviem miljoniem dolāru no Kataras organizatoriem, savukārt Mohameds bin Hammams izmaksājis aptuveni piecus miljonus dažādām personām dažādos kukuļos. Nozīmīgākas apsūdzības sekoja 2019. gadā, kad tika noskaidrots par iespējamo ”Al Jazeera” jeb beIN Sports kanāla iesaisti, kurš bijis gatavs maksāt slēptu 100 miljonu dolāru maksājumu, ja Katara saņems rīkošanas tiesības. Tas ticis pārrunāts ar tobrīdējo FIFA ģenerālsekretāru Džeromu Valki, kuru vēlāk par koruptīvām darbībām uz deviņiem gadiem diskvalificēja. Kopumā Katara caur vairākiem resursiem piedāvāja FIFA ap 880 miljoniem dolāru, lai iegūtu rīkošanas tiesības. 2019. gadā saistībā ar šo tika aizturēts Mišels Platini, bet izmeklēšana par šo apjomīgo lietu vēl turpinās.

Cilvēktiesību pārkāpumi

Nozīmīgi pārkāpumi bijuši cilvēktiesību jomā. Ņemot vērā, ka lielākā daļa no stadioniem tika būvēti no jauna, tika piesaistīti viesstrādnieki no tādām valstīm kā Indijas, Pakistānas, Nepālas, Bangladešas un Šrilankas. Tomēr ar šo personu algošanu radušās dažādas problēmas. Viena no tām – laikā neizmaksātas algas. Cilvēktiesību organizācija ”Amnesty International” mudināja FIFA piešķirt 440 miljonu ASV dolāru kompensāciju viesstrādniekiem, kuri piedzīvojuši cilvēktiesību pārkāpumus, tostarp nav saņēmuši atalgojumu. Tika uzsvērts, ka tādā veidā šie viesstrādnieki tiek izmantoti ļaunprātīgi.

Krietni nozīmīgāka cilvēktiesību jomas aizstāvju organizāciju problēmas identificēšana bija saistībā ar darba apstākļiem, gūtajām traumām un pat letālajām nāvēm. Darbinieki strādājuši necilvēcīgos apstākļos, bet ik nedēļu, būvējot stadionus, bojā gājuši vidēji 12 darbinieki. Pie tam, šis skaits var būt krietni lielāks, jo nav apkopoti dati par Filipīnu un Kenijas strādnieku gaitām.

”Amnesty International” publicētajā pētījumā strādnieki apgalvojuši, ka viņiem bijis jāstrādā 12 stundas dienā septiņas dienas nedēļā, ieskaitot vasarā, kad Katarā termometra stabiņš sasniedz pat 40 līdz 50 grādus pēc Celsija.

Klimats Katarā

Vasaras Katarā ir karstas. Termometru stabiņš var sasniegt pat 50 grādus pēc Celsija, tāpēc aizvadīt turnīru šajā gadalaikā bija no veselības viedokļa bīstami. Pārsvarā FIFA Pasaules kausa izcīņa notiek vasarā, taču šoreiz pirmo reizi tika veikts izņēmums un turnīrs tika pārcelts uz ziemu, kad Katarā klimats nav tik karsts, cik vasaras mēnešos. Novembrī vidējā gaisa temperatūra Katarā ir ap 29.5 grādiem pēc Celsija, bet vidējā zemākā temperatūra ap 20 grādiem, kamēr decembrī maksimālā vidējā temperatūra ir 24.5 grādi, bet minimālā 16. Pie tam, decembrī klasiski Katarā ir maz nokrišņu – lietus līst vidēji vienu dienu mēnesī.

Transporta jautājumi

Samērā sarežģīta var būt izveidotā transporta sistēma. 2022. gada augustā Dohā tika veikts izmēģinājums ar 1300 autobusiem ielās, kam būtu Pasaules kausa laikā jātransportē atbraukušie futbola fani. Uz atsevišķiem stadioniem būs iespējams nokļūt ar metro, taču ne visiem. Sagaidāms, ka pārvadāt visus fanus no viena stadiona uz otru var būt viens no lielākajiem Kataras izaicinājumiem.

Izmaksas

Šis pilnīgi noteikti būs dārgākais sarīkotais Pasaules kauss šī turnīra vēsturē. Saskaņā ar oficiālajiem datiem tiek ziņots, ka tā izmaksas bijušas vairāk nekā 220 miljardi ASV dolāri. Salīdzinājumam – 2002. gada turnīrs izmaksāja ap septiņiem miljardiem, bet pēdējiem divi ap 14 līdz 15 miljardiem dolāru. Tas ir gandrīz par vairāk nekā 15 reizēm vairāk par iepriekšējā turnīra izmaksām. Pie tam, stadionu izmaksas bijušas mazākās no tām – ap desmit miljardiem, kamēr pārējā nauda tērēta infrastruktūras sakārtošanai, lai tā atbilstu modernas valsts standartiem.

Kultūras un politikas problēmas

Lielas bažas raisa Kataras kā futbola nācijas dalība turnīrā. Tā Kataras izlasei būs debija, jo līdz šim tā pat tuvumā nav bijusi, lai kvalificētos nozīmīgajam turnīram. Katara kļuvusi par mazāko valsti, kurā rīko Pasaules kausa izcīņu, bet Kataras Futbola asociācija ir zināma ar vēlmi naturalizēt citu valstu futbolistus, lai tās izlasi padarītu spēcīgāku. Ja šāds likums atļauts basketbolā, tad tāds nav pieļaujams futbolā, tāpēc FIFA jau iepriekš bloķējusi šīs valsts līdzvērtīgas darbības.

Runājot par fanu kultūru, tad nozīmīgs var būt alkohola iegādes jautājums. Katarā nav pieļaujama alkohola lietošana publiskās vietās, tāpēc tā lēmusi veidot speciālas fanu zonas, kurās varēs baudīt, piemēram, alu. Sagaidāms gan, ka līdzjutēji stadionos varēs ienest grādīgos dzērienus, taču pašos stadionos tos netirgos. Jāatgādina gan, ka alkohola lietošanai ir negatīva ietekme uz jūsu veselību.

Boikoti

Norvēģijas futbola klubs ”Tromso” iepriekš publiski izplatījis paziņojumu, kurā aicinājis citus boikotēt šajā ziemā gaidāmo turnīru sakarā ar cilvēktiesību pārkāpumiem un lielo mirušo skaitu darba vietās. 2017. gadā Vācijas Futbola asociācijas prezidents publiski pauda, ka tik nozīmīgiem turnīriem nav jānotiek vietās, kurās pieļauti cilvēktiesību pārkāpumi. Viņš atklāja, ka asociācija diskutēs ar Vācijas valdību par iespēju boikotēt turnīru. Beigu beigās nedz Norvēģijas Futbola federācija, nedz Vācijas Futbola asociācija nepiekrita boikotēt turnīru.

Iespējamā Kataras dalība terorismā

Pirms 2014. gada ASV apsūdzēja Kataru dalībā valsts atbalstītā terorismā, ļaujot terorisma finansētājiem darboties tās valsts robežās. Valsts tika apsūdzēta, ka tā ļauj savās robežās bez apsūdzībām dzīvot vieniem no pasaulē meklētākajiem teroristu finansētājiem. Tiek teikts, ka Katara ir organizatoriskā grupējumā Hamas viena no finansētājām. Hamas ir Palestīnas grupējums, kuru liela daļa pasaules valstu uzskata par teroristisku organizāciju. Katara šīs apsūzības noraidīja un izveidoja teroristu sarakstu, bet vēlāk arī īstenoja dažādus pretterorisma likumu ieviešanu. Šīs apsūdzības gan sāka Kataras diplomātisko krīzi.

Krievijas invāzija Ukrianā

Februāra beigās Krievija sāka karadarbību Ukrainā, kas valstī rit joprojām. Pēc tam uz to atbildēja arī sporta pasaule, FIFA diskvalificējot Krieviju no tās rīkotajām sacensību uz nenoteiktu termiņu. Krievija nemaz nebija kvalificējusies 2022. gada Pasaules kausa izcīņai, taču bija skaidrs, ka tā savā valstī uzņems vienu no Eiropas ”play-off” izspēles grupām, taču neviena no komandām (Polija, Čehija, Zviedrija) pēc kara sākšanās nebija gatava Maskavā aizvadīt spēles pret valsti, kas iebrukusi citas neatkarīgas valsts teritorijā.

Kataras diplomātiskā krīze

Pirms pieciem gadiem, 2017. gada maijā, Saūda Arābija, Ēģipte, Bahreina, Apvienotie Arābu Emirāti un Jemena pārtrauca diplomātiskās attiecības ar Kataru saistībā ar tās iesaisti reģiona destabilizācijā un teroristisko grupu atbalstīšanu. Valsts bija iepriekš iesaistījusies Libījas karā, atbalstot islāmistu grupu, kuru dēvēja par teroristisko organizāciju. Tās līderi Abdelhakimu Belhadžu aizturēja 2014. gadā.

Gandrīz četrus gadus vēlāk, 2021. gada janvārī, pateicoties ASV un Kuveitas pūlēm, Saūda Arābija un Katara atrisināja ieilgušo krīzi. Saūda Arābija atslēdza sauszemes robežas, kā rezultātā puses atgriezās pie iepriekšējām attiecībām.

Kā likt likmes uz 2022 FIFA World Cup LV BET?

Ja vēlies likt likmes uz 2022 FIFA Pasaules kausa spēlēm Katarā, tad apmeklē LV BET mājaslapu, augšējā stūrī izvēlies ”Sports” un kreisajā sadaļā meklē ”Futbols”, kur atradīsi visus Katarā notiekošos mačus vienkopus. No esošā piedāvājuma vari izvērtēt, kura spēle tevi visvairāk uzrunā.

Likt likmes uz futbola mačiem ir vienkārši. Atlasi sev interesējošo spēli, ievadi likmes summu un apstiprini kuponu. Lai palīdzētu orientēties spēlēs un likmju piedāvājumā, ieskaties LV BET Sporta blogā, kurš saviem spēlētājiem sniedz jaunāko informāciju par sporta notikumiem pasaulē.

Likmju veidi uz 2022 FIFA World Cup LV BET totalizatorā

Uz visām turnīra spēlēm LV BET piedāvās iespējas veikt derības. Pie tam, būs iespējamas dažādas likmju variācijas, ne tikai spēlētāju iecienītā – derēt uz spēles uzvarētāju.

Vari paredzēt handikapu un likt likmes uz katru no puslaikiem. Ja vēlies derēt uz puslaikiem, tad ir iespējams paredzēt tādus ar spēli saistītu faktoru kā katra puslaika precīzu rezultātu. Ja vēlies vairāk derēt uz pirmo puslaiku, tad iespējams paredzēt puslaika uzvarētāju, kura no komandām iesitīs pirmā, handikapu un daudz ko citu.

Vari arī likt likmes uz to, kura no komandām iesitīs pirmā, kura gūs noslēdzošos spēles vārtus un kurš no puslaikiem būs rezultatīvākais. Vari arī paredzēt likmes kombināciju par iznākumu abos puslaikos.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *