Pēc četru gadu pārtraukuma notiks 44. šaha olimpiāde

Pēc četru gadu pārtraukuma notiks 44. šaha olimpiāde

No 27. jūlija līdz 10. augustam Indijā notiks viens no nozīmīgākajiem šaha turnīriem: olimpiāde. Tā kļūs par 44. šaha olimpiādi sacensību vēsturē un pirmo pēdējo četru gadu laikā, jo organizēšanas plānos iejaucās Covid-19 pandēmija. Vēlies uzzināt vairāk par šahu? Iepazīsties ar iespējamo likmju variācijām LV BET Sporta blogā un dodies izdarīt likmi! 

  • Starptautiskā šaha turnīra pirmsākumi meklējami 1924. gadā. Pirmās divas šī sporta olimpiādes notika neoficiāli – vispirms 1924. gadā Francijā, bet vēlāk 1926. gadā Ungārijā. Par pirmo oficiālo šaha olimpiādi sauc 1927. gadā notikušo Lielbritānijā, bet, sākot ar 1950. gadu, tā rīkota reizi divos gados. 
  • FIDE ir pasaulē nozīmīgākā šaha organizācija. FIDE jeb Starptautiskā šaha federācija dibināta 1924. gadā Francijā un tās biedri ir 199 pasaules valstu nacionālās federācijas. Savā mājaslapā federācija norāda, ka šahs ir globāls sporta veids, ik dienu tiekot izspēlētām 60 miljonu šaha partijām. 
  • Liec likmes uz šahu. Totalizatori mēdz piedāvāt iespējas derēt uz šaha spēļu rezultātiem un izņēmums nav arī LV BET. Iespējams derēt uz dueļa uzvarētāju (vai neizšķirtu), gan citiem ar prāta spēli saistītajiem faktoriem. 

Starptautiskā šaha turnīra pirmsākumi meklējami 1924. gadā

Pirmais starptautiskais šaha turnīrs tika organizēts neoficiāli. Pirms 1924. gada vasaras olimpiskajām spēlēm šaha funkcionāri veltīja pūliņus, lai sporta veids tiktu ieviests olimpisko spēļu programmā, taču tie rezultātus nedeva. Par nopietnāko pretargumentu kļuva pārāk lielā meistarības atšķirība starp profesionāliem šaha spēlētājiem un amatieriem. Kamēr Parīzē notika olimpiskās spēles, tikmēr paralēli tajā pašā lokācijā šahisti aizvadīja pirmo olimpiādi, tiesa, neoficiālu. Tās pēdējā dienā tika oficiāli izveidota Starptautiskā šaha federācija jeb FIDE , bet trīs gadus vēlāk 1927. gadā pirmā oficiālā olimpiāde notika Lielbritānijā. 

Šīs ir sacensības, kurās piedalās valstu izlases. Katru no tām pārstāv vadošie šaha meistari un katrā no tām ir pieci spēlētāji. No tiem četri ir pamatsastāva, bet viens rezerves šahists. Pirmajos gados katra komanda spēlēja ar katru, bet tā kā šahs laika lokos kļuvis par globālu spēli, arī turnīra formāts ir mainījies. Komandu spēlēs šaha spēlētāji cīnās par Hamilton-Rusell kausu. Tas nosaukts Frederika Hamiltona-Rasela vārdā, kurš 1927. gadā piedāvāja uzvarētāju balvu. Sievietes cīnās par Veras Menčikas kausu – šī šahiste kļuva par pirmo sieviešu pasaules čempioni šahā. 

Sākot ar 1950. gadu, starptautiskais komandu turnīrs šahā notiek reizi divos gados. Līdz šim tas organizēts tādās valstīs kā Francijā, Ungārijā, Lielbritānijā, Nīderlandē, Vācijā, Polijā, Zviedrijā, Argentīnā. Somijā, Bulgārijā, Izraēlā, Kubā, Šveicē, Maltā, Grieķijā, Apvienotajos Arābu Emirātos, Filipīnās, Krievijā, Armēnijā, Turcijā, Slovēnijā, Spānijā, Itālijā, Norvēģijā, Azerbaidžānā un Gruzijā. 2018. gadā Batumi notika pēdējā olimpiāde, bet vēlāk Covid-19 dēļ divas reizes turnīrs tika organizēts attālināti, līdz ar to tas netika iekļauts šaha olimpiāžu skaitā. 44. šaha olimpiāde šogad plānota Indijā, kur tā notiks pirmo reizi. Lokāciju gan bija nepieciešams mainīt, jo sākotnēji to plānoja Krievijā, taču valsts agresijas dēļ pret Ukrainu šaha vadošā organizācija lēma turnīru organizēt citviet. 2024. gadā 45. šaha olimpiāde plānota Ungārijā. 

Līdz šim šahā dominējusi Krievija un Padomju Savienība (no 1945. līdz 1990. gadam). Padomju Savienība sacensībās izcīnījusi 18 zeltus un vienu sudrabu, kamēr Krievija astoņus zeltus, trīs sudrabus un trīs bronzas. Medaļām bagātākā valsts gan ir ASV, kuras kontā ir 22 godalgas: sešas zelta, septiņas sudraba un deviņas bronzas. Trešajā vietā ir ungāru šaha meistari: trīs zelti, septiņi sudrabi un divas bronzas. 

Viens no pasaules vēsturē dižākajiem šahistiem ir latvietis Mihails Tāls. Šaha olimpiāžu ietvaros tieši viņam ir labākais uzvaru/zaudējumu koeficients. No 101 aizvadītās spēles viņš zaudējis tikai divās, kas dod Tālam 81.2 % reitingu, jo vairākas spēles noslēgušās neizšķirti. Olimpiāžu laikā Tāls ieguvis septiņas medaļas, bet kopumā karjeras laikā viņš kļuva par astoto pasaules čempionu 1960. gadā un uzskatāms par šaha lielmeistaru. 

FIDE ir pasaulē nozīmīgākā šaha organizācija 

FIDE jeb Starptautiskā šaha federācija ir lielākā un zināmākā šī sporta veida pārvaldītāja. Tā dibināta 1924. gadā, laikā, kad noritēja Parīzes olimpiskās spēles, bet paši šahisti aizvadīja pirmo neoficiālu olimpiādi. Tās izskaņā tika izveidota FIDE. Tā kontrolē un seko līdz visām ar šahu saistītajām norisēm pasaulē, bet to biedru vidū ir 199 šaha nacionālās organizācijas no visas pasaules. FIDE arī izvēlas vietu, kur ik reizi notiks šaha olimpiāde. 

Organizācijas moto ir ‘’mēs esam viena liela ģimene’’. Pie tam, šaha organizāciju kopā ar futbola, peldēšanas, kriketa un autosporta federācijām var saukt par vienu no pirmajām starptautiskajām sporta biedrībām. FIDE uzsvar, ka šobrīd šahs ir kļuvis par globālu sporta veidu, kur ik dienu tiek nospēlētas aptuveni 60 miljonu šaha partiju. Organizācija par sporta attīstību nemelo, jo, ja pirmajā šaha olimpiādē piedalījās tikai 16 valstis, tad 41. olimpiādē to skaits jau bija sasniedzis 172. 

Pirms četriem gadiem Batumi pēdējā olimpiādē zelta medaļas izcīnīja Ķīnas šaha spēlētāji, aiz sevis atstājot ASV un Krieviju. Pēdējo divu gadu virtuālajās šaha sacensībās medaļas allaž izcīnīja Krievijas, Indijas un ASV pārstāvji. Var secināt, ka 44. šaha olimpiādē mājiniece Indija var tikt pieskaitīta pie vienas no favorītēm, tāpat kā ASV, kura ir medaļām bagātākā valsts šo sacensību vēsturē. Tikmēr Krievija tās sāktās agresijas dēļ pret Ukrainu šī gada olimpiādē nepiedalīsies. 

Liec likmes uz šahu 

Šahs nav no tiem tradicionālākajiem sporta veidiem, uz kuriem likt derības, taču atsevišķos totalizatoros, tostarp LV BET, šāda iespēja pastāv. Kā viena no populārākajām izvēlēm ir derēt uz spēles uzvarētāju. Pastāv trīs opcijas: likt likmi uz kāda spēlētāja uzvaru vai neizšķirtu. Šahā neizšķirts nav nemaz tik reti. Iespējams likt arī uz to, ka viens no spēlētājiem nezaudēs: tas nozīmē, ka viņš vai nu izcīnīs uzvaru vai novedīs spēli līdz neizšķirtam. Tāpat pastāv opcija derēt uz spēles handikapu. 

Pastāv arī likmes uz kopējo veikto gājienu skaitu un katra spēlētāja veikto gājienu skaitu. Pie tam, ja netiek ar noteikumiem ierobežots spēles laiks, tad vari prognozēt, cik ilga būs šaha partija. 

Likt likmes uz šahu ir vienkārši. Atlasi notikumu, kas tevi interesē un izpēti pieejamās derību iespējas. Kad tas paveikts, izvēlies vēlamo koeficientu, ievadi likmes summu un apstiprini kuponu. Lai palīdzētu orientēties spēles un likmju piedāvājumā, esam izveidojuši ērtu Sporta blogu, kurā mūsu spēlētājiem sniedzam jaunāko informāciju par šahu un tajā notiekošajām sacensībām, ieskaitot 44. šaha olimpiādi.  

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *