ASV notiks sezonas nozīmīgākās sacensības: pasaules čempionāts vieglatlētikā

ASV notiks sezonas nozīmīgākās sacensības: pasaules čempionāts vieglatlētikā

ASV pilsētā Jūdžinā no 15. līdz 24. jūlijam notiks sezonas nozīmīgākās sacensības vieglatlētiem: pasaules čempionāts vieglatlētikā. Svarīgais notikums Covid-19 pandēmijas un gadu vēlāk notikušo vasaras olimpisko spēļu dēļ tika pārceltas par gadu, bet jau 2023. gadā notiks nākamais nozīmīgais forums. Vai vēlies uzzināt vairāk par vieglatlētiku? Iepazīsties ar iespējamo likmju variācijām LV BET Sporta blogā un dodies izdarīt likmi! 

  • Šīs ir otras nozīmīgākās vieglatlētikas sacensības. Pasaules čempionāts prestiža ziņā ir uzreiz aiz olimpiskajām spēlēm. Vienu reizi četros gados notiekošās vasaras olimpiskās spēles ir svarīgākās sacensības vieglatlētiem, bet reizi divos gados organizētais pasaules čempionāts uzreiz kā nākamais. Pirmo reizi to organizēja 1983. gadā Somijā, bet visvairāk medaļu līdz šim izcīnījuši ASV vieglatlēti.
  • Vieglatlētika ir viens no senākajiem sporta veidiem pasaulē. Ar to nodarbojās gan Senajā Ēģiptē, gan Senajā Grieķijā, organizējot sacensības, kur dalībnieki lēca, skrēja un meta priekšmetus. Tikmēr 1896. gadā 12 vieglatlētikas disciplīnas tika ietvertas pirmajās olimpiskajās spēlēs Grieķijā.
  • Liec likmes uz vieglatlētiku. LV BET piedāvā iespēju derēt arī uz vieglatlētikas sacensībām. Iespējamo variāciju nav daudz, taču vari paredzēt konkrētas disciplīnas uzvarētāju, labāko trijnieku un vai, piemēram, uzvarētājs labos pasaules rekordu, kas vieglatlētikā notiek ik sezonu.

Šīs ir otras nozīmīgākās vieglatlētikas sacensības

Pasaules čempionātu vieglatlētikā uzreiz aiz olimpiskajām spēlēm var saukt par otrām nozīmīgākajām vieglatlētikas sacensībām. Vasaras spēles prestiža ziņā vienmēr bijis augstākais pakāpiens šī sporta veida pārstāvjiem, kuri tādējādi cenšas izcīnīt karjeras lielākos panākumus un, iespējams, pat pasaules rekordus.

Pirmais pasaules čempionāts vieglatlētikā notika 1983. gadā Somijā. Līdz 1991. gadam nozīmīgākais forums tika organizēts reizi četros gados, bet kopš 1993. gada sacensības notiek reizi divos gados. Līdz šim vieglatlētikas sacensības rīkotas tādās valstīs kā Itālijā, Japānā, Vācijā, Zviedrijā, Grieķijā, Spānijā, Kanādā, Francijā, Dienvidkorejā, Krievijā, Ķīnā, Lielbritānijā un Katarā. Tieši Katarā notika pēdējais čempionāts 2019. gadā.

Covid-19 pandēmija ieviesa korekcijas pasaules čempionātu rīkošanas biežumā, jo pēc Kataras nākamās šī kaluma sacensības paredzētas vien pēc trim gadiem: šī gada jūlijā ASV (no 15. līdz 24. jūlijam). Tās tika pārceltas par gadu sakarā ar to, ka vienu gadu vēlāk nekā sākotnēji bija plānots notika Tokijas olimpiskās spēles. Arī nākamgad tiks organizēts pasaules čempionāts vieglatlētikā, tam pirmo reizi notiekot Ungārijā. 2025. gada čempionāta mājvieta vēl nav zināma.

Laika gaitā čempionātu papildinājušas dažādas vieglatlētikas disciplīnas. 1987. gadā parādījās 10 000 metru skrējiens un 10 kilometru soļošanas distance sievietēm, 1993. gadā sievietes sāka sacensties arī trīssoļlēkšanā, 1995. gadā dāmas sāka skriet 5000 metrus, bet četrus gadus vēlāk sāka mest disku un veseri. Par pēdējo jauninājumu kļuva jauktā 4×400 metru stafete, kurā vienas valsts komandā piedalās divas dāmas un divi kungi. Pirmo reizi šī distance notika Katarā 2019. gadā.

Visvairāk medaļu pasaules čempionātu ietvaros izcīnījusi ASV (381 godalga), no kurām 170 bijušas zelta. Kenija ar 151 medaļu (60 zelta, 50 sudraba, 41 bronza) bijusi otra medaļām bagātākā valsts, bet Krievija ar 142 medaļām (42 zelta, 52 sudraba, 48 bronzas) trešā. Latvija pasaules čempionātu ietvaros izcīnījusi divas medaļas: vienu sudrabu un vienu bronzu. Starp vīriešiem titulētākais sportists ir jamaikiešu sprinteris Useins Bolts, kura kontā ir 14 medaļas, bet starp dāmām titulētākā ir Elisone Fēliksa ar 18 godalgām.

Vieglatlētika ir viens no senākajiem sporta veidiem pasaulē

Vieglatlētikas rašanās saknes meklējamas senajos laikos, kad vēl pirms mūsu ēras Senajā Ēģiptē un Senajā Grieķijā tika rīkotas sacensības, kurās dalībnieki meta, skrēja un lēca. Mūsu ērā Grieķija bija tā, kurā 1896. gadā notika pirmās olimpiskās spēles un tās ietvaros viens no deviņiem programmā iekļautajiem sporta veidiem bija vieglatlētika. Sportisti sacentās 100, 400, 800, 1500 metru skriešanā, 110 metru barjerskrējienā, maratonā, augstlēkšanā, trīssoļlēkšanā, tāllēkšanā, diska mešanā, lodes grūšanā un kārtslēkšanā. Līdz mūsdienām vieglatlētika papildinājusies ar tādiem sporta veidiem kā šķēpmešanu, vesera mešanu, soļošanu un vairākām skriešanas disciplīnām.

Par pasaulē nozīmīgāko vieglatlētikas asociāciju var saukt IAAF (International Associaton of Athletics Federations). Tā izveidota tālajā 1912. gadā un tās sastāvā ir 214 valstu vieglatlētikas federācijas. IAAF atbild par visām ar vieglatlētiku saistītajām sacensībām, seko līdz dažādiem skandāliem, sporta veida attīstībai un tās nodrošināšanai, kā arī nepieciešamības gadījumā nozīmē sankcijas.

Vieglatlētikā ir daudz dažādu sporta veidu, līdz ar to nav vienkārši paredzēt jebkuras disciplīnas favorītus gaidāmajā pasaules čempionātā. Pa kādai zvaigznei atrodama jebkurā no disciplīnām. Skriešanā sprints tiek uzskatīts par prestižāko disciplīnu: šajā veidā dominē ASV, Jamaikas un eksotisko valstu pārstāvji. Starp favorītiem negaidīti 2021. gadā olimpiskajās spēlēs ielauzās amerikāņu tautības itālis, kurš izcīnīja zeltu. Garo distanču skriešanas distancēs labākie ir Āfrikas pārstāvji no Etiopijas, Kenijas un Ugandas. Citās disciplīnās labākie ir gan no Eiropas, gan citiem kontinentiem.

Liec likmes uz vieglatlētiku

LV BET savā piedāvājumā iekļāvusi arī vieglatlētikas sacensības. Ja vēlies pārbaudīt savus spēkus uz šī sporta veida notikumiem, tad tev pastāv opcijas derēt uz kādas no disciplīnas uzvarētāju, sportistiem, kuri ieņems pjedestālu un, vai, piemēram, pirmās vietas ieguvējs labos pasaules rekordu. Ik pa laikam vieglatlētikā tiek laboti pasaules rekordi. Tādās disciplīnās kā kārtslēkšanā un citos to var paveikt pat par tikai vienu centimetru, kamēr sprinta disciplīnās tā var būt tikai simtdaļa. Šajā sporta veidā viss ir iespējams un sezonas nozīmīgākajās sacensībās vismaz viens rekords parasti tiek lauzts.

Lai palīdzētu orientēties spēlēs un likmju piedāvājumā, esam izveidojuši ērtu Sporta blogu, kurā mūsu spēlētājiem sniedzam jaunāko informāciju par vieglatlētiku un tajā notiekošajiem turnīriem, tostarp pasaules čempionātu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *